en / sk

Rodinný dom Nitra

Poloha Nitra, Mestská časť Zobor Klient SÚKROMNÝ Rok 2018 Úžitková plocha 175 m2 Plocha pozemku 843 m2

Južne orientovaný mierne svahovitý pozemok na úpätí kopca Zobor ponúka krásny výhľad na mesto Nitra. Rozloha pozemku a jeho tvar umožňujú osadenie štandardne veľkého (5-izbového) rodinného domu so záhradou. Prístup na pozemok je zo severnej strany, z jednosmernej ulice (Orechová). 

Osadenie rodinného domu je okrem iného ovplyvnené aj polohou existujúcej vínnej pivnice, ktorá sa nachádza v severovýchodnom  rohu pozemku a ktorú plánujeme zachovať. Medzi ulicou a domom sa vytvoril priestor neoplotenej predzáhradky, ktorý sa bude využívať na odstavné parkovanie áut (3 prekryté miesta). Do predzáhradky umiestňujeme aj samostatný, čiastočne do terénu zapustený záhradný sklad, ktorý bude spolu s pivnicou prístupný „suchou nohou“. 

Pri dispozičnom riešení domu bolo pre nás dôležité umiestniť maximum obytnej časti na prízemie, 

v kontakte so záhradou. Pracovňu, resp. príležitostný hosťovský apartmán sme vysunuli na poschodie, kde je väčšie súkromie a kľud. Prízemie domu je rozdelené na dva trakty – jeden je obytná čast pozdĺž okien s priamym vstupom do záhrady, druhý je zázemie v podobe kúpeľne, kuchyne a technickej miestnosti čiastočne zapustenej do svahu. Všetky obytné miestnosti sú exteriérovo prepojené terasou, ktorá sa pred jedálňou rozširuje do menšieho átria. 

Signifikantným prvkom domu sú predsadené drevené konštrukcie - prekrytie terasy na južnej strane, ktoré vytvára potrebný tieň a spolu s posuvnými drevenými paravánmi zabezpečuje súkromie na vonkajších pobytových plochách, nachádza odozvu v drevenej konštrukcii na severe, ktorá zjednocuje prekrytie carportu, skladu náradia, vstupu do domu a vstupu do pôvodnej kamennej pivnice.

Inak jednoduchý dom dopĺňajú vrstvy drobných výnimočných detailov ako je veľké okno z pracovne s parapetom tvoriacim sedaciu niku, obojstranný krb v centrálnej časti domu, alebo veľká knižnica pri schodisku vedúcemu do pracovne.